Skip to main content

Cik ilgi ir bijuši prezervatīvi? - Kontracepcijas vēsture

Kontracepcijas līdzekļiem, piemēram, prezervatīvam, ir sena un aizraujoša vēsture, kas sniedzas gadsimtiem atpakaļ. Starp daudzajām metodēm, kas laika gaitā ir izstrādātas, prezervatīvs ieņem īpašu vietu. Šajā rakstā aplūkosim prezervatīvu - viena no vecākajiem kontracepcijas līdzekļiem pasaulē - rašanos un attīstību.

Senie pirmsākumi

Prezervatīvu vēsture meklējama jau senatnē, piemēram, uz dažām statujām Senajā Ēģiptē jau skaidri bija redzami "apģērbti" locekļi. Vēl agrākas liecības ir no Francijas, kur Les Combarelles augstceltņu gleznojumos tika atrasti iesaiņoti dzimumlocekļi. Gleznojumi ir aptuveni 14 000 gadu veci. Tomēr tā laika prezervatīvi nebija izgatavoti no lateksa vai gumijas, kā mēs tos pazīstam šodien, bet gan no dzīvnieku vai augu materiāliem, piemēram, zarnām vai auduma. Šos agrīnos prezervatīvus ne vienmēr izmantoja kā kontracepcijas līdzekļus, bet parasti tiem bija rituāls vai medicīnisks mērķis, tie bija paredzēti aizsardzībai pret slimībām vai kaujās, vai arī tie bija vienkārši rotaslietas vai statusa simboli.

Ķēniņš Minoss - domājams, pirmais prezervatīvu lietotājs?

Krētas ķēniņš Minoss bieži tiek uzskatīts par vienu no pirmajiem dokumentētajiem prezervatīvu lietotājiem. Saskaņā ar grieķu leģendu viņš aizsargāja savu sievu Pasifeju, izmantojot no kazas urīnpūšļa izgatavotu prezervatīvu, jo, kā vēsta tradīcijas, viņa pirmā eja bija letāla.

Domājams, ka dzīvnieku pūšļus senatnē bieži izmantoja kontracepcijai, vismaz kā aizsardzību pret seksuāli transmisīvām slimībām. Lai palielinātu vīrieša noturību, tika izmantoti no dažādiem materiāliem, tostarp ādas, metāla, lapām un salmiem, izgatavoti apvalki.

Tomēr šo metožu kā kontracepcijas līdzekļu efektivitāte bija ierobežota, un to izplatība noteikti bija ierobežota tikai noteiktos reģionos. Tajā pašā laikā sievietēm kā kontracepcijas līdzekļus ieteica augu izcelsmes vielas, lapas, eļļas un pat tādas neparastas vielas kā krokodila fekālijas.

Viduslaiku beigu un renesanses laikmeta sasniegumi

Viduslaikos Eiropā prezervatīvu lietošana tika uzskatīta ne tikai par aizsardzību pret nevēlamu grūtniecību, bet arī par aizsardzību pret seksuāli transmisīvajām slimībām. Šajā laikā prezervatīvus izgatavoja no dažādiem materiāliem, piemēram, dzīvnieku zarnām, lina vai zīda, un apstrādāja ar dažādām vielām, lai palielinātu to efektivitāti.

Jo īpaši 16. gadsimtā sifiliss bija biedējoša slimība, un itāļu ārstam Falloppio radās ideja dzimumakta laikā virs dzimumlocekļa lietot šķidrumā samērcētus linu maisiņus, lai pasargātu no šīs slimības.

17. gadsimtā kāds angļu tiesas ārsts, kas iegājis vēsturē kā "Dr. Condom", pat tika pasniegts bruņinieka kārtā par ideju izmantot aitas zarnas.

Vārda prezervatīvs izcelsme

Pat valodnieki nav vienisprātis par to, kā radies šis vārds (Condom angļu valodā). Viena no iespējamām izcelsmēm ir saistīta ar kādu ārstu 17. gadsimtā, kurš praktizēja Anglijas karaļa Čārlza II galmā un, iespējams, ieteicis aitas zarnas slimību profilaksei un kontracepcijai. Tomēr precīzs nosaukums, proti, vai viņu patiešām sauca par "Dr. Condom" vai, iespējams, par "Dr. Conton", joprojām nav skaidrs un nav nešaubīgi pierādīts.

Alternatīva teorija atsaucas uz pilsētu Condom Francijas dienvidrietumos, kas, iespējams, ir saistīta ar šī termina veidošanos. Citi eksperti galu galā atvasina terminu no latīņu valodas vārdiem "cum" (ar) un "domus" (māja, kupols, jumts). Neraugoties uz intensīviem pētījumiem, termina izcelsme joprojām ir neskaidra, kā norādīts attiecīgajās vārdnīcās pie ieraksta "condom".

18. gadsimts un Kazanova

Slavenais Džakomo Kazanova 18. gadsimtā kaislīgi lietoja prezervatīvus. Viņš ieguva slavu, izmantojot mīlas apvalkus, kas, iespējams, bija izgatavoti no dzīvnieku zarnām, savām izvirtiskajām baudām. Lai gan šajā laikā prezervatīvi jau bija plaši izplatīti, tos joprojām izgatavoja ar rokām un tie bija attiecīgi dārgi.

Ideja par to, ka prezervatīvus pēc lietošanas var izmest, tolaik bija neiedomājama! Tā vietā uzmavas izmantoja vairākas reizes, starplaikos tās iztīrīja, izžāvēja un mīkstināja ar eļļu un klijām. Vajadzības gadījumā tos pat salaboja, izmantojot izturīgus materiālus, piemēram, kaulu līmi un dzīvnieku zarnas.

Tā laika prezervatīva luksusa versija bija oderēta ar samtu un zīdu.

Izrāviens 19. gadsimtā

Izšķirošais brīdis prezervatīva ražošanā pienāca 19. gadsimta vidū, kad Čārlzs Gudijs (Charles Goodyear) izstrādāja augu sulu gumijas vulkanizācijas metodi. Šī inovācija ļāva izmantot gumijas lateksu (kaučuku) kā elastīgu un ūdensnecaurlaidīgu materiālu ne tikai automobiļu riepām, bet arī prezervatīviem. Goodyear 1855. gadā iepazīstināja pasauli ar pirmo gumijas prezervatīvu, kas tirgū tika laists 1870. gadā. Pateicoties vulkanizācijai, varēja sākt masveida prezervatīvu ražošanu rūpnīcās, padarot tos kvalitatīvākus un ievērojami lētākus nekā iepriekš.

Slavenais rakstnieks Džordžs Bernards Šovs šo gumijas prezervatīvu raksturoja kā nozīmīgāko 19. gadsimta izgudrojumu. Gudija prezervatīva sieniņu biezums bija 1-2 mm (salīdzinājumā ar mūsdienu standartu - 0,06 mm), un tam bija garenvirziena šuve.

20. gadsimts un Jūliuss Fromms - mūsdienu prezervatīva stūrakmens

1912. gadā Juliuss Fromms nāca klajā ar novatorisku izgudrojumu, kas neatgriezeniski ietekmēja prezervatīvu ražošanas vēsturi. Iegremdējot stikla spuldzīti lateksa šķīdumā, viņš izstrādāja inovatīvu metodi prezervatīvu ražošanai. Šī procesa rezultātā tika radīti plāni prezervatīvi ar rezervuāru, kas palielināja drošību un komfortu lietošanas laikā, turklāt bez kairinošām šuvēm.

Džulius Fromms spēra vēl vienu soli tālāk un neilgi pēc tam ieviesa automatizētu prezervatīvu ražošanu. Šī automatizācija ne tikai revolucionizēja ražošanas ātrumu, bet arī veicināja ražoto prezervatīvu konsekvenci un kvalitāti. Mašīnu ražošana ļāva ražot prezervatīvus lielākos apjomos un ar precīzu atkārtojamību, tādējādi palielinot šī svarīgā kontracepcijas līdzekļa pieejamību plašai sabiedrībai.

21. gadsimts - prezervatīvu attīstības pašreizējais stāvoklis un prezervatīvu izmēru ieviešana

Mūsdienās prezervatīvi joprojām tiek ražoti uz stikla spuldzēm, kā to izgudroja Jūlijs Fromms. Tomēr šobrīd ir pieejamas daudzas formas, krāsas, aromatizēti prezervatīvi, dažāda biezuma sieniņas un arī dažādi prezervatīvu izmēri. Prezervatīvi ir kļuvuši arī par vispārpieņemtu kontracepcijas līdzekli, un 2000. gadā Vācijā vien tika pārdoti vairāk nekā 200 miljoni prezervatīvu. Līdz 2023. gadam prezervatīvi vismaz Vācijā būs aizstājuši visas pārējās kontracepcijas metodes kā metode numur viens.

Ideja par perfekti pieguļošiem prezervatīviem pēc tam attīstījās no 2001. gada, un to būtiski ietekmēja arī prezervatīvu MISTER SIZE izgudrotājs Jans Vinzenzs Krause (Jan Vinzenz Krause), pilnu stāstu par to varat atrast šeit: MISTER SIZE stāsts - vīzija par perfektu prezervatīvu pieredzi.

Arī prezervatīvu drošība tagad ir ļoti augsta, ja tiek izmantots pareizais izmērs un pareizais pielietojums. Tas, protams, ir saistīts arī ar to, ka prezervatīvi tagad tiek pakļauti stingrai kvalitātes kontrolei un ir oficiāli apstiprināts medicīnas produkts. Tāpēc tie nodrošina drošu aizsardzību pret seksuāli transmisīvajām slimībām un nevēlamu grūtniecību.

Secinājums

Prezervatīvu vēsturi raksturo nepārtraukta attīstība un pilnveidošana. No seniem pirmsākumiem līdz mūsdienīgām, augsto tehnoloģiju versijām prezervatīvi ir nogājuši garu ceļu. Mūsdienās tie ir ne tikai efektīvs kontracepcijas līdzeklis, bet arī svarīgs līdzeklis cīņā pret seksuāli transmisīvajām slimībām. Prezervatīvu vēsture parāda, kā laika gaitā cilvēku sabiedrības ir meklējušas risinājumus, lai iegūtu kontroli pār savu reprodukciju, vienlaikus aizsargājot savu seksuālo veselību.

Mister Size
Vairāk rakstu

Pareiza prezervatīva uzvilkšana - kā to darīt, lai tas nebūtu kaitinoši

Lasīt tagad

Draudzība+, mingles, atklātas attiecības un poligāmija - kas ir mūsdienu attiecību modeļi?

Lasīt tagad

Neatkarīgi no tā, cik liels vai mazs - es mīlu savu dzimumlocekli

Lasīt tagad