Skip to main content

Kas ir Pērļu indekss - un kāpēc prezervatīvi ir labi!

Ja pētāt kontraceptīvos līdzekļus un to efektivitāti, agrāk vai vēlāk jums nāksies saskarties ar Pērles indeksu. Uzziniet, ko šis rādītājs nozīmē, kā to aprēķina un kāds ir prezervatīvu Pearl indekss, šeit!

Kas ir Pearl indekss?

Pērles indekss ir kontracepcijas līdzekļu drošības rādītājs. Jo zemāks Pērles indekss, jo kontracepcijas metode darbojas labāk.

Runājot konkrēti, Pērles indekss norāda, cik no 100 sievietēm viena gada laikā iestājas grūtniecība, lai gan viņas ir lietojušas noteiktu kontracepcijas līdzekli.

Kā tiek aprēķināts Pērles indekss?

Pērles indeksu var aprēķināt pēc šādas formulas:

((grūtniecību skaits x 12 mēneši) x 100) / (sieviešu skaits x lietošanas mēneši).

Tādējādi Pērles indekss 2 nozīmētu, ka viena gada laikā 2 no 100 sievietēm ir iestājušās grūtniecības stāvoklī, neraugoties uz kontracepcijas lietošanu.

Tomēr šo vērtību parasti ekstrapolē tikai uz 100 sievietēm un 1 gadu, neņemot vērā, ka tik daudz sieviešu šajā periodā faktiski ir piedalījušās pētījumā (sk. aprēķina piemēru).

Pērles indeksa aprēķina piemērs: 85 sievietes 6 mēnešus izmēģina jaunas kontracepcijas tabletes. Neskatoties uz tablešu lietošanu, 1 sievietei iestājas grūtniecība.

= ((1 grūtniecība x 12 mēneši) x 100) / (85 sievietes x 6 lietošanas mēneši) = 1200 / 510 = 2,35

Tas nozīmē, ka jaunās tabletes Pērles indekss ir 2,35.

Ekstrapolējot, 2,35 no 100 sievietēm viena gada laikā būtu iestājušās grūtniecības stāvoklī, ja viņas būtu lietojušas jaunās kontracepcijas tabletes.

No kurienes nāk Pērles indekss?

Pērla indeksu 20. gadsimta 30. gados izgudroja ASV statistiķis Raimonds Pērls un nosauca viņa vārdā. Tā mērķis bija izstrādāt vienkāršu kontracepcijas līdzekļu efektivitātes mērīšanas metodi.

Cik uzticams ir Pērl indekss?

Pērla indekss ir praktisks mērījums dažādu kontracepcijas līdzekļu kontraceptīvās aizsardzības virspusējai salīdzināšanai. Tomēr uz to nevajadzētu akli paļauties, jo tajā gandrīz vai vispār nav ņemti vērā svarīgi faktori, kuriem ir liela ietekme uz auglību.

Nav ņemts vērā Pērles indeksā:

  • sieviešu vecums (augot vecumam, auglība samazinās).
  • Kopumā individuāla, ģenētiski noteikta auglība.
  • sieviešu dzīvesveida paradumi (piemēram, uzturs, smēķēšana).
  • Seksuālā aktivitāte/seksuālo attiecību biežums
  • slimības vai medikamenti

Teorētiski kontracepcijas līdzekļu ražotājs varētu veikt Pērles indeksa pētījumu un atļaut tajā piedalīties tikai tām sievietēm, kuras dzīvo seksuāli atturīgu dzīvi, t. i., kurām vispār nav dzimumattiecību.

Protams, tad Pērles indekss būtu 0, jo neviena sieviete viņa pētījuma laikā neiestātos grūtniecība. Tad viņš var reklamēt savu kontracepcijas līdzekli ar lielisku rezultātu, lai gan patiesībā tas ir falsificēts.

Jāatceras arī, ka Pērles indekss mēra tikai aizsardzību pret ieņemšanu. Nav ņemts vērā, vai un cik lielā mērā attiecīgais kontracepcijas līdzeklis aizsargā arī pret STI.

Prezervatīvs ir vienīgais kontracepcijas līdzeklis, kas aizsargā pret STI - un tas nesatur hormonus!

Prezervatīva Pērles indekss ir no 2 līdz 12 atkarībā no tā, vai ir pieļautas lietošanas kļūdas.

Padomi pareizai prezervatīvu lietošanai

Kāpēc prezervatīvs joprojām ir universāls kontracepcijas līdzeklis: Atšķirībā no kontracepcijas tabletēm, IUD un citiem, prezervatīvs aizsargā arī pret STI, piemēram, HIV un gonoreju. Tāpēc no prezervatīva nevajadzētu atteikties, jo īpaši gadījuma rakstura pazīšanās un vienas nakts seksa gadījumos. Taču prezervatīviem ir savas priekšrocības arī ilgtermiņa partnerattiecībās un attiecībās: Nav nepieciešams lietot hormonālos kontracepcijas līdzekļus, kas var izraisīt nopietnas blakusparādības, piemēram, asiņošanas traucējumus, sliktu dūšu, trombozi un depresiju.

Izvēloties pareizo prezervatīva izmēru, jūs gandrīz nemaz nejūtat prezervatīvu.

Kāpēc daudzi cilvēki joprojām iztiek bez prezervatīviem? Īpaši vīrieši bieži sūdzas par sajūtu zudumu vai uzskata, ka prezervatīvs ir kaitinošs. Tomēr vairumā gadījumu vienkārši tiek izmantots nepareizs prezervatīva izmērs, tāpēc prezervatīvs noslīd, saspiežas vai pat savelkas.

Izmantojot pareizo prezervatīva izmēru, viss ir piemērots: prezervatīvs uz dzimumlocekļa un līdz ar to arī sajūtas seksa laikā. Uzziniet šeit, kāda izmēra prezervatīvs jums nepieciešams, un iegādājieties ideālo MISTER SIZE prezervatīvu, piemēram, praktiskā izmēģinājuma komplektā.

Iegādājieties prezervatīvus tagad

Mister Size
Vairāk rakstu

Pareiza prezervatīva uzvilkšana - kā to darīt, lai tas nebūtu kaitinoši

Lasīt tagad

Draudzība+, mingles, atklātas attiecības un poligāmija - kas ir mūsdienu attiecību modeļi?

Lasīt tagad

Neatkarīgi no tā, cik liels vai mazs - es mīlu savu dzimumlocekli

Lasīt tagad