Skip to main content

Luksemburga ir Eiropas līdere kontracepcijas jomā

Luksemburga ar 94,2 % rezultātu ir izvirzījusies "Eiropas Parlamentārā foruma par seksuālajām un reproduktīvajām tiesībām" Eiropas kontracepcijas reitingā, un tai cieši seko Apvienotā Karaliste, Francija un Beļģija. Kontracepcijas atlants 2024" savu reitingu veido, pamatojoties uz katras valsts valdības politikas novērtējumu attiecībā uz kontracepcijas līdzekļu pieejamību, ģimenes plānošanas konsultācijām un tiešsaistes informācijas par kontracepciju nodrošināšanu.

Eiropā joprojām vērojamas būtiskas atšķirības kontracepcijas politikā starp Austrumeiropu un Rietumeiropu."Kontracepcijas politikas atlants 2024" atklāj šīs atšķirības: Rietumeiropas valstis, piemēram, Luksemburga (94,2 %), Apvienotā Karaliste (94,1 %), Francija (93,2 %) un Beļģija (91,1 %), ierindojas augstās vietās visaptverošas pieejamības kontracepcijas līdzekļiem un konsultācijām nodrošināšanā, savukārt Austrumeiropas valstis, piemēram, Polija (33,5 %), Ungārija (40,0 %) un Armēnija (40,7 %), atrodas zemākās vietās.

Tādas valstis kā Nīderlande (81,1 %), Zviedrija (77,1 %) un Vācija (75,1 %) joprojām atrodas pirmajā trešdaļā. Austrija (61,7 %), Šveice (58,3 %) un Itālija (57,3 %), piemēram, atrodas vidusdaļā.

Luksemburgas iniciatīva no 2023. gada 1. aprīļa pilnībā segt kontracepcijas līdzekļu izmaksas bez vecuma ierobežojuma (izņemot prezervatīvus) ne tikai padara šo valsti izcilāko Eiropā, bet arī veido krasu kontrastu ar situāciju Austrumeiropā. Dažās valstīs joprojām lielas problēmas sagādā moderno kontracepcijas metožu pieejamība, informācijas sniegšana un kontracepcijas pieņemšana sabiedrībā. Īpaši Polija, kur šis rādītājs ir daudz zemāks par Eiropas vidējo rādītāju, uzsver, ka šajā jomā ir nepieciešamas politiskas un sociālas reformas.

Vairākas Eiropas valstis sedz izmaksas

Šajā atlantā analizētas 46 Eiropas valstis, un tas liecina, ka, lai gan 22 valstis daļēji sedz dažu kontracepcijas līdzekļu izmaksas un 44 valstīs valsts veselības aprūpes sistēma piedāvā konsultācijas, šo pakalpojumu kvalitāte un pieejamība ievērojami atšķiras. Rietumeiropā kontracepcijas līdzekļu izmaksas bieži tiek kompensētas vismaz par atsevišķiem kontracepcijas līdzekļiem un noteiktām vecuma grupām, un konsultāciju pieejamība ir plaši izplatīta, savukārt Austrumeiropas valstis cīnās ar ierobežotu pieejamību, augstām izmaksām un informācijas trūkumu.

Papildus Luksemburgai izmaksu segšanas piemērs ir arī Francija: kopš 2022. gada kontracepcijas līdzekļu izmaksas sievietēm līdz 25 gadu vecumam sedz veselības apdrošināšana, un kopš 2023. gada Francijas sievietēm līdz 25 gadu vecumam aptiekās bez maksas ir pieejami arī prezervatīvi. Kaut kas līdzīgs ir arī Apvienotajā Karalistē.

Luksemburgas vadošā loma šajā jomā uzsver, cik svarīgs ir politiskais atbalsts un ieguldījumi seksuālajā un reproduktīvajā veselībā. Lielhercogistes piemērs liecina, ka progress ir iespējams, ja valdības nosaka prioritātes un attiecīgi piešķir līdzekļus.

Atšķirība starp Austrumeiropu un Rietumeiropu

Atšķirības starp Austrumeiropu un Rietumeiropu kontracepcijas politikas jomā atgādina, ka vēl ir daudz darāmā. Ir jāturpina darbs, lai nodrošinātu, ka ikvienam Eiropā ir pieejama informācija un resursi, kas nepieciešami, lai pieņemtu apzinātus lēmumus par savu reproduktīvo veselību.

Luksemburgas celmlauža loma un tādu organizāciju kā Planning Familial darbs ir iedvesmojoši piemēri tam, kā apņēmība un politiskais atbalsts var radīt būtiskus uzlabojumus seksuālās un reproduktīvās veselības jomā. Cerams, ka arī citas valstis sekos šim piemēram, lai pārvarētu atšķirības kontracepcijas politikā un radītu Eiropu, kurā ikvienam ir tiesības uz brīvu un apzinātu izvēli ģimenes plānošanas jomā.

Aizsardzībai arī vajadzētu būt nozīmīgai

Mēs uzskatām, ka papildus kontracepcijai liela nozīme ir arī aizsardzībai pret seksuāli transmisīvajām slimībām. Diemžēl daudzi kontracepcijas līdzekļi nenodrošina pietiekamu aizsardzību pret seksuāli transmisīvajām slimībām, un pēdējos gados to skaits atkal ir palielinājies. Tas ir lieliski, ja kontracepcijas līdzekļi ir pieejami bez maksas, bet, ja prezervatīvi nav iekļauti, kā tas ir Luksemburgas piemērā, tad diemžēl nav aizsardzības pret seksuāli transmisīvajām slimībām. Arī šeit maz uzmanības tiek pievērsts hormonu blakusparādībām, jo kontraceptīvās tabletes tiek popularizētas kā galvenā izvēle. Tomēr aizvien vairāk cilvēku pamatoti noraida hormonālās blakusparādības.

Kā jūs varat pasargāt sevi no seksuāli transmisīvajām slimībām

Eiropā pieejami piemēroti prezervatīvi

Lai gan daudzās valstīs, protams, vēl ir daudz darāmā un jārēķinās ar aizsardzību pret slimībām, labā ziņa ir tā, ka pēdējos gados daudz kas ir noticis un, piemēram, mūsu Mister Size atbilstošie prezervatīvi tagad ir pieejami gandrīz visās Eiropas valstīs.

Uz Mister Size valstu pārskatu

Dažādu izmēru saskaņoto prezervatīvu priekšrocība ir tā, ka, salīdzinot ar standarta prezervatīviem, tie palielina drošību un labu sajūtu, lietojot prezervatīvus. Ja prezervatīvs jums der, tas neslīdēs un nesasprindzinās jūsu dzimumlocekli, un jūs varēsiet bez raizēm baudīt mīlas dzīvi. Prezervatīvi ir viegli un lēti pieejami, un tos var pasūtīt arī, piemēram, tiešsaistē.

Atrodiet pareizo prezervatīvu tagad

Mister Size
Vairāk rakstu

Pareiza prezervatīva izmēra noteikšana 4 vienkāršos soļos

Lasīt tagad

Vai ir temperatūras, kas ir bīstamas prezervatīviem?

Lasīt tagad

Pareiza prezervatīva uzvilkšana - kā to darīt, lai tas nebūtu kaitinoši

Lasīt tagad