Skip to main content

Valentīna diena un prezervatīvu diena

Katru gadu 14. februārī mīļotāji visā pasaulē svin Valentīna dienu. Bet kas patiesībā slēpjas aiz šīs dienas, kas liek sirdīm pukstēt straujāk un pārvērš ziedu veikalus sarkanā krāsā, kā arī liek zvanīt to kasēm? Šajā rakstā mēs noskaidrosim Valentīndienas vēsturi, paražas un mūsdienu nozīmi.

Valentīna diena daudzās valstīs ir arī prezervatīva diena. Tā tiek svinēta, lai uzsvērtu prezervatīvu kā būtiska līdzekļa seksuāli transmisīvo infekciju (STI) profilaksei un kā kontracepcijas metodes nozīmi. Šī diena parasti iekrīt 14. februārī vai dažās valstīs 13. februārī, tieši pirms Valentīna dienas, kas ir apzināti izvēlēts, lai veicinātu izpratni par drošu seksu vienā no gada romantiskākajām dienām. Prezervatīvu diena ir lieliska iespēja izglītot par prezervatīvu priekšrocībām, apgāzt mītus un uzsvērt atbildības un aizsardzības nozīmi seksuālās attiecībās. Tāpēc šo dienu bieži intensīvi izmanto daudzas konsultāciju organizācijas un seksuālās izglītības pasākumi.

Valentīna dienas izcelsme

Valentīndienas izcelsme ir daudzslāņaina un sarežģīta, sākot no seno romiešu paražām līdz kristīgo mocekļu leģendām, viduslaiku mīlas tradīcijām un mūsdienu komerciālajām svinībām.

Viena no populārākajām teorijām par Valentīna dienasizcelsmi ir saistīta ar viena vai vairāku agrīno kristiešu mocekļu vārdā Valentīns piemiņu. Divi bieži pieminētie Valentīni ir Valentīns no Terni un Valentīns no Romas, kuri abi esot dzīvojuši mūsu ēras 3. gadsimtā. Tiek uzskatīts, ka viņi abi kristīgā ceremonijā laulājuši pārus, lai gan Romas imperators Klaudijs II to bija aizliedzis. Valentīns no Romas esot dāvinājis saderinātajiem pāriem ziedus no sava dārza, kas varētu būt par pamatu ieražai dāvināt ziedus Valentīna dienā. To godināšana 14. februārī varētu būt šodienas Valentīna dienas priekšvēstnesis.

Romas svētku tradīcijas: Valentīna dienu daži vēsturnieki saista ar romiešu Luperkaliju svētkiem, kas tika svinēti no 13. līdz 15. februārim. Šo auglības svētku laikā notika dažādi rituāli, tostarp jaunu vīriešu un sieviešu saderināšana, kas, iespējams, veicināja romantiskas attiecības. Iespējams, ka kristīgā baznīca mēģināja aizstāt šos pagānu svētkus ar Valentīna dienu, lai svētkus iekļautu kristīgajā kontekstā. Tomēr par to nav pierādījumu.

Viduslaiku un mūsdienu paražas: Viduslaikos Anglijā un Francijā sākās mūsdienu Valentīna dienai līdzīgas paražas. Tika uzskatīts, ka 14. februāris ir diena, kad putni sāk pāroties. Šī ticība radīja tradīciju šajā dienā pāriem sūtīt viens otram mīlestības vēstules un dāvanas. Džefrijs Čosers un citi tā laika dzejnieki savos darbos pieminēja Valentīndienu, kas veicināja šīs dienas izplatību un romantizāciju.

Komercializācija 19. un 20. gadsimtā: Valentīndienas komerciālā izmantošana sākās 19. gadsimtā, kad kļuva populāra Valentīndienas kartīšu tirdzniecība. Rūpnieciskā revolūcija ļāva masveidā ražot apsveikuma kartītes, un Valentīndiena kļuva par nozīmīgu datumu romantiskas mīlestības apliecināšanai ar kartītēm, ziediem, šokolādi un citām dāvanām.

Valentīna diena visā pasaulē

Lai gan Valentīndienas pirmsākumi meklējami Eiropā, tagad tā tiek svinēta visā pasaulē, bieži vien ar unikālām vietējām paražām. Piemēram, Japānā sievietes Valentīndienā vīriešiem dāvina šokolādi, savukārt Dienvidkorejā Valentīndienu svin arī Baltajā dienā (14. martā) un Melnajā dienā (14. aprīlī), kuru laikā atšķiras dāvanu pasniegšanas rituāli un dāvanu veidi.

Somijā, piemēram, dažos gadījumos nelielas kartītes vai dāvanas tiek dalītas anonīmi, savukārt Itālijā pāri bieži satiekas pie ūdenstilpnēm vai uz tiltiem un piestiprina mīlestības slēdzeni. Īrijā daudzi kristieši Valentīna dienā dodas svētceļojumā uz karmelītu baznīcu Whitefriar Street Dublinā, jo tur atrodas Svētā Valentīna Romas relikvijas.

Daudzās valstīs gadu gaitā ir izveidojušās savas tradīcijas.

Valentīna dienas komercializācija

Valentīndienas komercializācija pēdējās desmitgadēs ir nepārprotama, neatkarīgi no lielākās daļas tradīciju atsevišķās valstīs. Ziedi, šokolādes, rotaslietas un romantiskas vakariņas ir tikai daži piemēri, kā tiek svinēta šī diena. Kritiķi apgalvo, ka Valentīna dienas patieso nozīmi grauj komerciālais spiediens pirkt dārgas dāvanas.

Vairāk nekā tikai mīlētāju diena

Neraugoties uz komercializāciju, Valentīndienas būtība joprojām ir mīlestība un cieņa pret tuviniekiem. Tā ir diena, kas mums atgādina, ka mums jāizrāda mīlestības žesti un jākopj mums svarīgās attiecības - neatkarīgi no tā, vai tie ir partneri, draugi vai ģimenes locekļi. Šī Valentīndienas būtība ir vissvarīgākā, lai jūs varētu iepriecināt savus tuviniekus, netērējot naudu, kaut vai tikai ar dažiem mīļiem vārdiem.

Tā kā šī diena ir vērsta uz mīlētājiem, saikne ar prezervatīvu dienu, protams, ir acīmredzama. Īpaši mūsdienās, kad Vācijā un Eiropā atkal pieaug seksuāli transmisīvo slimību infekciju skaits, prezervatīvam ir izšķiroša nozīme. Prezervatīvi ir viens no visefektīvākajiem līdzekļiem, lai novērstu seksuāli transmisīvo slimību, tostarp HIV, pārnēsāšanu. Tie nodrošina fizisku barjeru, kas novērš spermas, vīrusu vai baktēriju pārnešanu starp partneriem. Turklāt prezervatīvi ir pieejama un rentabla kontracepcijas metode, kas ne tikai aizsargā no nevēlamas grūtniecības, bet arī ļauj partneriem aktīvi kontrolēt savu seksuālo veselību.

Izglītošana un mītu graušana

Neraugoties uz prezervatīvu efektivitāti un nozīmi, par tiem joprojām valda daudzi mīti un maldīgi priekšstati. Daži cilvēki kļūdaini uzskata, ka prezervatīvi ievērojami samazina seksuālo baudu vai ka, pareizi lietojot, tie ir neefektīvi. Prezervatīvu diena kalpo šādu mītu atspēkošanai, norādot uz zinātniskiem faktiem un pētījumiem, kas apstiprina prezervatīvu efektivitāti STI un grūtniecības novēršanā. Tā ir arī iespēja izplatīt informāciju par pareizu prezervatīvu lietošanu, lai maksimāli palielinātu to aizsardzību. Mūsdienās prezervatīvi ir pieejami dažādos izmēros un no dažādiem materiāliem (latekss, poliuretāns), kas būtiski veicina to, ka prezervatīvi ir droši un nekādā veidā neierobežo seksuālo baudu. Ja prezervatīvs ir atbilstoša izmēra, tas nav neērts un vienlaikus ir ļoti drošs.

Nosakiet prezervatīva izmēru tagad

Secinājums

Gan Valentīna diena, gan Prezervatīvu diena ir svarīgi svētki ar dziļu nozīmi, kas pārsniedz to virspusējo uztveri. Lai gan Valentīndiena ir vēsturiski iesakņojusies diena, kas diemžēl bieži vien ir kļuvusi ļoti komercializēta, tā mums atgādina par mīlestības un pieķeršanās nozīmi, izmantojot personiskus žestus pret cilvēkiem mūsu dzīvē.

Savukārt Prezervatīvu diena uzsver profilakses, veselības un izglītības nozīmi saistībā ar seksuālo veselību. Abas dienas kalpo kā atgādinājums saglabāt un veicināt tādas svarīgas vērtības kā mīlestība, rūpes, veselība un mūsu mīļoto cilvēku labklājība. Novērtējot Valentīna dienas personīgo nozīmi, vienlaikus veicinot izpratni un izglītošanu par Prezervatīvu dienu, mēs varam veicināt mīlošākas, veselīgākas un informētākas sabiedrības veidošanos.

Mister Size
Vairāk rakstu

Pareiza prezervatīva uzvilkšana - kā to darīt, lai tas nebūtu kaitinoši

Lasīt tagad

Draudzība+, mingles, atklātas attiecības un poligāmija - kas ir mūsdienu attiecību modeļi?

Lasīt tagad

Neatkarīgi no tā, cik liels vai mazs - es mīlu savu dzimumlocekli

Lasīt tagad